Czy Sony Xperia Z2 rzeczywiście jest najlepszym smartfonem fotograficznym?
JAKUB KAŹMIERCZYK • dawno temu • 80 komentarzyTo już kolejny pojedynek flagowców. Tym razem porównujemy Sony Xperia Z2 z HTC One M8. Który z nich okaże się lepszy?

Ten artykuł ma 9 stron:
Wstęp i specyfikacje aparatów
Test przeprowadziłem na prośbę kolegów z Komórkomanii. Na co dzień piszę dla Fotoblogii i tam sprawdzam sprzęt ze znacznie większymi matrycami.
Skupiłem się na jakości obrazu w różnych warunkach oświetleniowych. Sprawdziłem też, jak smartfony radzą sobie w studio. W ostatnim czasie ewaluowała nasza procedura testowa: do oceny szczegółowości obrazu i poziomu szumów wykorzystujemy jedno zdjęcie sceny testowej. Pozostałe fotografie zrobiłem w plenerze, w którym sprawdziłem właściwości optyczne, oddanie barw, rozpiętość tonalną i to, jak smartfony radzą sobie z fotografią wieczorną. Jak zwykle w takich testach wyniki nie są jednoznaczne.
Specyfikacja aparatów
HTC One M8 jest wyposażony w sensor wielkości 1/3 cala o rozdzielczości 4 Mpix. Matryca ma również nietypowe wymiary: jej proporcje boków to 16:9, podczas gdy wszystkie inne aparaty mają matryce 4:3. Optyka cechuje się jasnością f/2.0, ale pozbawiona jest stabilizacji. HTC wyposażono również w drugą kamerę wspomagającą.
Sony zdecydowało się na większą matrycę, ½.3 cala, która ma rozdzielczość 20,7 Mpix. Zestawiono ją z obiektywem o jasności f/2.0, również bez stabilizacji.
Największe różnice między aparatami
Sony zastosowało sensor o większej liczbie pikseli, sama matryca jest również większa niż w przypadku HTC. Mimo wszystko zagęszczenie pikseli i tak jest bardzo duże. Sensory tej wielkości montuje się w większości aparatów kompaktowych z niższej półki. Warto również zaznaczyć, że domyślna rozdzielczość ustawiona po włączeniu Z2 to nie 20, ale 8 Mpix. Podczas testu wybrałem jednak maksymalną wielkość pliku.
HTC utrzymuje, że aparat w jej telefonie nie ma pikseli, tylko ultrapiksele. Ultrapiksele oznaczają jedynie, że jest ich mniej, w efekcie są większe i rejestrują więcej światła. Nie jest to jednak żadna rewolucja, a słowo "ultra" jest mocno na wyrost. To po prostu matryca o niewielkiej liczbie pikseli. Ot cała magia.
Ten artykuł ma 80 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze